אבות בתהליכי גירושין

בישראל מתחתנים כיום כ40.000 זוגות בשנה ומתגרשים כ13.000 זוגות. בין 20%-30% מהזוגות נקלעים לקונפליקט גבוה. מדובר באלפי זוגות בשנה, כאשר רבים מהם גוררים את הקונפליקט למשך שנים רבות ומצטרפים למעגל הזוגות בעלי הקונפליקט הגבוה. בתוך אותו קונפליקט נוצרים מתחים קשים בתוך המשפחה הגרעינית והרחבה. בשל הקושי והמתח הרב, זוגות רבים לא מצליחים להימנע מלערב את הילדים בקונפליקט ולעיתים קרובות מידי, הילדים אף משמשים ככלי ניגוח אחד בשני.

סיבות שונות, כולל חוק חזקת הגיל הרך, גורמות לכך שאבות רבים מנושלים ומודרים מתפקידם ההורי והאחרונים מבטאים את תסכולם וכאבם באופנים שונים. אבות רבים, המצויים בתוך התהליך מתאבדים (הנתונים מצביעים על כ150-200 התאבדויות של גברים בשנה מתוך כ450 מתאבדים במדינה). חלק קטן מאד מהאבות לוקחים את החוק לידיהם ובמקרי קיצון פוגעים באישה ו/או חלילה בילדים. אך רובם הגדול והמכריע, נותר כואב, פגוע, מתוסכל, לא יצרני ולא מתפקד.

אבות אלה אינם זוכים להכרה, לייצוג ולטיפול במוסדות הקיימים ומוצאים עצמם מקופחים על אף היותם נושאים עיקריים בנטל הפרנסה ולמרות היותם שותפים מלאים בגידול הילדים במהלך חיי הנישואים ועד יום הפרידה והגירושין. במדינת ישראל אין כיום מענה לאב הפרוד/גרוש ואין כתובת לאן לפנות.

הקמתה של עמותה המתמקדת ומתמחה בעולמם של הגברים הנפגעים והאבות המתגרשים, היא שלב טבעי וחשוב בהתפתחות, בפתיחות ובהתמקצעותם של שירותי הרווחה עבורם.

העמותה תהווה מקום ייחודי ומשמעותי עבור הגברים ובני משפחותיהם.

העמותה תהווה כתובת לפניות, שאלות, ייעוץ, טיפול והכוונה.